Polska jako państwo, które należy do UE stwarza warunki do poszukiwania pracy w różnych państwach członkowskich bez niepotrzebnej papierologii. Czechy są jednym z najważniejszych miejsc, których sąsiedztwo, kwestie językowe oraz podobna substancja kulturowa przyciąga do znajdywania pracy. Co sprawia, iż to właśnie tam opłaca się pracować?

Praca Czechy

Naszych południowych sąsiadów definiuje rosnąca sytuacja gospodarcza, ich gospodarka wyprzedza polską, a bezrobocie spadło do najniższego poziomu w historii tego kraju i wynosi zaledwie 2,5%. Nasi rodacy zarobkujący na południe od Sudetów chwalą sobie takie obszary jak:

 

• niezłe warunki socjalne,

 

• nieduży wpływ procedur urzędowych na życie prywatne i publiczne,

 

• podatki z mniejszym poziomem obciążeń, bez niejasnych regulacji,

 

• mentalność i podejście do rzeczywistości rodowitych obywateli Czech.

Garść wiadomości o życiu w Czechach

Według opinii internautów, którzy przenieśli się do Czech można wywnioskować, iż utrzymują oni, że ich koszty życia znacznie się obniżyły. Tańsze zameldowanie, mało przeszkód w instytucjach, niesprawiający problemów urzędnicy i aura pozytywnego myślenia to coś, co towarzyszy mieszkaniu i pracy na południe od Sudetów.

Praca w Czechach – zarobki

Czeskie firmy zapewniają Polakom nie tylko bardzo dobre warunki pracy, ale i rozsądne wynagrodzenie oraz duży wachlarz bonusów (dojazdy, opłacane posiłki, itp.). Dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe powinniśmy sprawdzić w internecie dane o przedsiębiorcach. Da się przy okazji pozyskać dane o możliwych dochodach, warunkach, cyklach rekrutacji, a także zebrać opinie na temat konkretnych miejsc pracy.

 

Wysokości uposażenia w Czechach kształtują się zależnie od rodzaju świadczonej pracy oraz od stażu i kwalifikacji pracownika. Nie umiemy zatem idealnie odpowiedzieć na kwestię, ile otrzymuje się za pracę na południe od nas. Na przykład w policji miejskiej w Pradze, zatrudniający na start oferuje 28000- 30000 koron brutto z dodatkami socjalnymi. Jeżeli mikrofirma jest w stanie osiągnąć przychód około 5000 zł, to po odprowadzeniu podatku i obowiązujących składek pozostaje kolejno:

 

• w Polsce – ok. 3060 zł,

 

• u nich – ok. 4200 zł.

 

Inny porównywalny przypadek stanowią warunki zatrudnienia w sieci Lidl. W zależności od okolic i wielkości miasta – w Pradze nieodmiennie się zyska najwięcej – opiewają one na 28 do 38 tys. koron brutto, co daje zarobki rzędu 1000-1500 euro.

Wyszukanie źródła zarobków w Czechach przez fachowców z obszarów samochodowego, produkcyjnego oraz transportowego nie powinno okazać się czymś szczególnie skomplikowanym. Przede wszystkim produkcja aut stoi w Czechach na wysokim poziomie, dlatego nierzadko brakuje w tym obszarze sprawnych i wykwalifikowanych pracowników – goście z Polski mają z uwagi na podejście do obowiązków korzystną opinię.

 

Written by