Przeciwutleniacze to związki bardzo pożyteczne i wskazane dla organizmu człowieka. Zjawisko oksydacji jest jednym z najpoważniejszych czynników starzenia się organizmów, a poza tym sprzyja rozwojowi licznych schorzeń. Bywają rozmaite typy oksydacji zatem opłaca się wiedzieć, jakie negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Procesy utleniania nie zawsze okazują się złe

Odkąd na Ziemi istnieje życie, organizmom towarzyszy sprawa utleniania. Umożliwia korzystny dla tkanek proces naprawy komórek, czyli wymianę zużytych na lepsze. Z tego powodu samo utlenianie jest dla nas wręcz potrzebne. To rozwój cywilizacji i „zastały” tryb życia powoduje coraz to nowe konsekwencje naturalnego procesu. Wolne rodniki tworzone w zjawiskach oksydacyjnych są aktywnymi formami tlenu, które „kradną” elektron pozostałym cząsteczkom, przez co te przestają być chemicznie neutralne. Nadmiar wysiłku, zanieczyszczenie środowiska, stresujący styl życia, promieniowanie – wszystko to sprzyja tworzeniu wolnych rodników i procesom starzenia. Dlatego coraz mocniej liczymy na wsparcie substancji, które spowalniają ich właściwości, czyli przeciwutleniaczy. Jednak także w pewnym stopniu wytwarzamy na własną rękę barierę przed utlenieniem. Jakie produkujemy przeciwutlniacze i jak wspomóc ich działanie?

Czy można zaufać melatoninie?

Melatonina jest jednym z naszych organicznych antyoksydantów pojawiających się codziennie w organizmie. Produkcja tego hormonu zachodzi głównie w szyszynce, zaś kiedy jego stężenie wejdzie na właściwy stopień, robimy się śpiący. Dysfunkcje rozkładu dobowego, zwiększona absorbcja sztucznego oświetlenia, powoduje że wartość stężenia uwalnianej melatoniny nie wystarcza. Wówczas stan snu nie jest wystarczająco regeneracyjny, a przecież odpoczynek musi być drogą do aktywnego rozwoju.

Włókna mięśniowe i komórki nerwowe współpracują z karnozyną

W przypadku gdy jakieś komórki wykorzystują mnóstwo energii (np. mózg lub mięśnie), bądź pewny, że jest nich wiele karnozyny. Tracimy jej duże ilości wraz z obniżeniem się masy mięśniowej (zwłaszcza utratą włókien szybkokurczliwych), zaawansowaniem w latach, poza tym jest to zależne od płci – mężczyźni mają jej więcej. Ten antyoksydant działający dla polepszenia stanu energii ludzkiego organizmu można uzupełniać jako pomoc w regeneracji dla całego ciała. Informacje uzyskasz wpisując w wyszukiwarkę słowa: suplementy Hubert Czerniak.

Pierwszy świecie przeciwutleniaczy – glutation

Glutation jest jednym z najmocniej rozpowszechnionych antyoksydantów zarówno u zwierząt, jak i roślin. Produkują go nawet najmniejsze organizmy tego typu, zaś jego aktywne oddziaływanie jest nie do przecenienia. Udziela się w wytwarzaniu rozmaitych hormonów i enzymów. Prawidłowy stan glutationu oddziałuje na funkcjonowanie immunologiczną, poza tym usprawnia transport związków odżywiających w ciele człowieka i obniża nasycenie kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Glutation przyjmuje się z warzywami i owocami, gdyż mamy go tam bardzo dużo.

Written by