Miłośnicy samodzielnych wyjazdów darzą wielką sympatią zarówno kampery, jak i tradycyjne przyczepy kempingowe. Jeżeli jesteś zupełnie nowy w tematyce caravaningu i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego pojazdu, powinieneś skorzystać z naszych rad.

Pierwsza różnica między kamperem i przyczepą turystyczną będzie taka, że ten pierwszy samo w sobie stanowi pełne rozwiązanie i jest dosłownie domem na kółkach. Natomiast przyczepa musi być oczywiście połączona z pojazdem, w związku z czym musimy także zainwestować w napęd do przyczepy kempingowej. Obie możliwości mają jednak wiele cech niosących ze sobą korzyści i nie muszą obawiać się konkurencji. Co wobec tego wybrać?

Przyczepa kempingowa będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli kochasz odpoczynek na kempingu zintegrowany ze zwiedzaniem miasta i krótkimi wypadami na przejażdżki. Przyczepę możesz w tym czasie zostawić w bezpiecznym miejscu, a samochodem poruszać się już bez obciążenia. Może się to okazać bardzo praktyczne również wówczas, gdy zakładamy dłużej trwający pobyt, wiążący się z koniecznością robienia zakupów. Trudno bowiem swobodnie jeździć ulicą, bezustannie wioząc ze sobą wszelki dobytek.

Kampery z kolei charakteryzują się tym, że zapewniają wiele większą przestrzeń i w ich przypadku możemy oczekiwać licznych wygód – np. obecności prysznica. Na dodatek codzienne przemieszczanie się kamperem jest szybsze, jednak pod warunkiem wybierasz jedynie przejezdne drogi. Sprawienie sobie kampera powinniśmy poważnie przemyśleć. Każdorazowo wiąże się on z poważniejszym wydatkiem niż jedynie kupno przyczepy kempingowej. Na dodatek samochodem osobowym po odpięciu doczepki możemy podróżować niezależnie od pogody, a kamper przynajmniej w ciągu zimy będzie niestety oczekiwać lepszych czasów w garażu. Z tej przyczyny rozsądnie jest także poważnie przemyśleć jego czasowy wynajem.

Written by