Większości z nas zdarzyło się kiedyś zatrzymać przy estetycznej elewacji budynku ozdobionej różnokolorową farbą. Rozległe dzieła sztuki urzekają oraz umieją nas pozytywnie zaskoczyć swoją lokalizacją. W wielkich miastach pojawia się ich coraz więcej – w każdej chwili ujmują osoby zamieszkujące miasto i wabią żądnych nowości podróżnych.

Przestrzeń publiczna lubi rozmaitość oraz wszystko, co może przyłożyć się do jej ożywienia. Zdarza się, że wystarczy dość niewielka zmiana, żeby spowszedniałe miejsce, które przez dłuższy czas było niezmienne, całkiem zmieniło swój charakter. Kluczem powodzenia tego rodzaju wykończeń jest ich dobrze przemyślane zlokalizowanie, idealnie rozplanowana kompozycja i często także element zaskoczenia. Tego typu efektem zadziwiają nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do ożywienia swoich ulic. Miasto kojarzone z niezbyt atrakcyjnymi widokami potrafi zainteresować coraz częściej malarzy z najróżniejszych zakątków świata. Ci natomiast pozostawiając po sobie ciekawe pamiątki w formie atrakcyjnych malowideł, skutecznie przyciągają kolejnych turystów.

Tym, co w słynnych muralach niezwykłe, jest z pewnością ich wielkość, oryginalność i unikalność. Każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju i został zaprojektowany na potrzeby konkretnego miejsca. Różnorakość stylów, lokalizacji czy kontekstu sprawia, że każde miejsce zyskuje dzięki nim unikatowy charakter. Każde dzieło sztuki tego typu jest naturalnie wrażliwe na całe mnóstwo czynników zewnętrznych, takich jak m.in. deszcze czy planowane renowacje. Właśnie z tego powodu tak je cenimy, ciesząc oczy każdą chwilą ich obecności.

Written by