Lepsza praca to najważniejszy powód wypraw Polaków poza granice kraju. Ważnym powodem jest chęć odmiany dawnego życia i rozpoczęcia wszystkiego od początku w wybranym kraju. Częstym miejscem wyjazdu bywają Niemcy. Dlaczego? Pierwsza odpowiedź to przede wszystkim informacja, że to nasz najbliższy sąsiad. Nie możemy ukrywać, że wszystkie aspekty życia okazują się tam odmienne niż w naszym kraju.
Praca Niemcy: spełnienie marzeń czy wielkie złudzenia?
Jak odpowiedzieć na pytanie, czy praca u naszych zachodnich sąsiadów faktycznie jest aż tak korzystna, jak wynika z najczęstszego przeświadczenia? Trudno określić to w skali ogólnej, dlatego że każdy przykład trzeba opisać jednostkowo. Na pewno jest sporo osób, które udają się do Niemiec na indywidualne kontrakty. Dzieje się tak w przypadku niektórych wyspecjalizowanych sferach, gdzie wyraźnie ceniona będzie wybitna wiedza lub praktyczne zdolności, np. lecznictwa, budownictwa, inżynierii czy informatyki. Osoby pracujące w takich profesjach zazwyczaj mogą liczyć nie tylko na dużą wypłatę, ale także na wiele bonusów (poza pensją). Oczywiście muszą swobodnie posługiwać się językiem obcym; przeważnie niemieckim, mimo że potężne firmy międzynarodowe stawiają na możliwość komunikacji z zatrudnionym w języku angielskim.
Jednak kłopot tkwi w tym, że w przypadku nie wszystkich Polaków zatrudnienie w Niemczech to przyjęcie takie jak w charakterze specjalisty. Wielu Polaków jedzie do Niemiec trudnić się czymś, co nie wymaga unikalnych umiejętności (obsługiwanie klienta, praca w gastronomii, praca na produkcji). Lecz i przy tych czynnościach wielkość zarobków znacznie przeważa nad polską przeciętną. Republika Federalna Niemiec to kraj, gdzie o wiele więcej wynosi utrzymanie – lokum, wyżywienie, usługi, bieżące wydatki.
Sezonowa praca w Niemczech: dobre rozwiązanie
Niejednej osobie opłaci się lepsze posunięcie – sezonowa praca w Niemczech. Dzięki niej Polacy (przede wszystkim na dorobku) są w stanie w niedługim okresie czasu zarobić niezłą sumkę, dlatego że wydatki związane z zapewnieniem lokum i posiłków zazwyczaj bierze na siebie pracodawca. To zatem dobry sposób na zasilenie domowego portfela lub zdobycie środków finansowych na większe wydatki (np. wesele, remont, kupno mieszkania).