Krótkoterminowe lub długookresowe?  Sztywne czy mięciutkie? Soczewki kontaktowe są dostępne w różnego rodzaju typach, zatem przed podjęciem finalnego wyboru pożądane byłoby to, żeby zdecydować się, które z nich najbardziej spiszą się w naszym przypadku.

W jaki sposób zacząć? Pragnąc ciągle używać kontakty, należy wpierw zorientować się, że ich stosowanie będzie dla nas wygodne i miłe.. Szkła kontaktowe narzucają konieczność bowiem okresowej substytucji i rewitalizacji – to wielce bardziej delikatny przedmiot niż szkło okularów, dodatkowo mający znaczną styczność z naszym wzrokiem. Ponadto, nie mogą ich stosować osoby, mające problem z nadmierną suchością oczu. Innego rodzaju ograniczeniami do ich zastosowania mogą być również cukrzyca, uczulenie i astma jak również schorzenie tarczycy. Diametralnie nie warto tych komunikatów przemilczać! Zakładając, że jesteśmy zapewnieni, że szkiełka kontaktowe to w naszym przypadku najtrafniejsze lekarstwo, możemy przejść do następnego kroku – a więc nabycia idealnych soczewek.

Kluczowym wskaźnikiem doboru jest bezsprzecznie postać naszej wady wzroku. W trakcie kiedy astygmatycy mają możliwość wybierać toryczne szkiełka kontaktowe, w kwestii krótko- i dalekowidzów trafniej zdadzą egzamin szkiełka kontaktowe sferyczne lub asferyczne. Inny rozkład jest zależny od rozciągłości użytkowania – 24-godzinne nie będą wymagały pielęgnacji, za to powinny być zmieniane każdego dnia; okresowe (np. dwutygodniowe czy miesięczne) mają szansę służyć nam przez rozległy czas, jednak muszą być oddawane do ciągłej konserwacji. Można kupić sztywne, o lepszej przepuszczalności tlenu, tudzież giętkie, czyli takie najznaczniej praktyczne. To, jakie szkła kontaktowe kupimy, zależy zatem także w znacznej mierze od naszych osobistych gustów bądź przyzwyczajeń. Należy jednak kierować się głównie tym, żeby jak najtrafniej sprzyjały naszym oczom i nie naraziły ich na jakiekolwiek problemy.

Written by