Każdy przyjezdny słyszał bez wątpienia o większych ośrodkach fabrycznych oraz niezwykłych kamienicach fabrykantów sprzed lat. Nie wszyscy mają świadomość natomiast, że to niezwykłe miasto jest pełne również nieco mniej znanych, a mimo to równie zachwycających perełek architektury. O których bez wątpienia nie możemy zapomnieć?

Proponowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to oczywiście nie tylko okolice ulicy Piotrkowskiej. Warto poszukać nieco dalej. Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to jeden z istotniejszych ośrodków na architektonicznej mapie miasta. Ten niezwykły zabytek techniki sprzed lat ma wielką wartość, jest też często oglądany przez przyjezdnych, którzy w takcie wędrówek po Łodzi planują odhaczyć najatrakcyjniejsze pamiątki dawnej techniki tego miejsca. Budynek Nowej Tkalni stanowi fascynujący przypadek obiektu wzniesionego w ostatnich latach XIX wieku wg rysunków Pawła Rübensahma. Okazały gmach do chwili obecnej urzeka swoim oryginalnym charakterem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, zainspirowana stylem renesansowym.

Dodatkowym przykładem miejsca, które może pochwalić się intrygującą przeszłością, jest szpital Scheiblerów. To jeden z atrakcyjniejszych budynków pofabrycznych, na jakie możemy trafić w trakcie zwiedzania Łodzi. Wzniesiony w 1884 roku, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital w mieście. Pomysłodawczynią jego stworzenia została żona Karola Scheiblera – Anna. Co ciekawe, patronką szpitala jest św. Anna, a sam obiekt do dziś świetnie sprawdza się w swej pierwotnej funkcji. Zabytkowy szpital ma swoje szczególne miejsce w panoramie miasta oraz jest jednym z tych miejsc, które odegrały ważną rolę w dziejach przemysłowej Łodzi.

Written by