Dresy nieustannie cieszą się wschodzącą sławą. Znacznej grupie spośród nas tkanina dresowa – czyli dresówka – nie kojarzy się raptem ze treningiem, natomiast zarówno z normalnym okryciem. Ubiory  spośród giętkiej dresówki jest opcja obecnie odkryć czasami w oficjalnych designach z masowych pokazów mody.

Co charakteryzuje dresówkę ?

Tkanina dresowa występuje w wielu niuansikach oraz trybach, a jawność bieżącego surowca egzystuje nadzwyczaj długa. Znakomicie się ją nosi, bowiem jest bardzo wygodna i stuprocentowo przepuszczalna dla powietrza. Jest to odzież tak dla dzieci, jak i dorosłych.

Dzianina dresowa powinna być zrobiona z włókien bawełnianych z dodatkiem syntetyków. Wśród jej właściwości znajdują się elastyczność i dobra cyrkulacja. Tajemnica jej rozpowszechnienia kryje się w tym, że pasuje zarówno na zimne, jak i na cieplejsze okresy. Występuje w różnych przedziałach grubości. Rozróżniamy dwie odmiany tego materiału : to dzianina dresowa drapana i pętelkowa, zwana również niedrapaną. Materiał ten różni się także składem, splotem i gramaturą. Wersja pętelkowa zazwyczaj zawiera lycrę bądź elastan. Z kolei dzianina dresowa drapana zawiera pewną ilość poliestru, przez co jest rozciągliwa i niewrażliwa na odkształcenia.

Dresówka drapana

Dresówka drapana jest gruba, sprężysta i ma wysoką gramaturę. Na nicach ma miękki i przytulny mechaty włos. Nadaje się na zimowe i jesienne wdzianka, dresy, nakrycia głowy, szaliki oraz podszewki. Składniki tej dzianiny to głównie bawełna z domieszką elastanu albo poliestru. Może obyć się również bez udziału syntetyków.

Dresówka pętelkowa

Inaczej niż w poprzednim wypadku po drugiej stronie tej dzianiny znajdziemy drobne pętelki. Dresówka niedrapana oferuje tak samo przytulny profil, przy tym będąc niewrażliwą na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Może być w opcji sprężystej, czyli z elastanem – oraz bez zawartości elastanu. Bez wsparcia syntetyków dresówka pętelkowa jest sztywna i nie ulega rozkurczaniu. Powinniśmy pamiętać, że grubość, rozciągliwość lub sztywność materii jest uzależniony od jej składu i gramatury.

Written by