Chrapanie, które wielu z nas kojarzy się z czymś śmiesznym lub drażniącym, okazuje się objawem niebezpiecznych w skutkach kłopotów ze zdrowiem. Poza nieprzyjemnym – może nie dla chorego, bardziej dla bliskich – charakterystycznym dźwiękiem często ujawnia się bezdech senny leczenie którego to konieczność, gdyż może doprowadzić do utraty oddechu.
Nie ma w tym przypadku określonej najbardziej narażonych – bezdech senny leczenie którego nie wydaje się pilną sprawą, może dotyczyć i kobiet, i mężczyzn. Nie tylko w nocy, również za dnia mogą to być luki w pamięci i słaba koncentracja, senność, a także lęki i depresje. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najgorszy scenariusz przebiegu schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie więc jest koniecznością.
Powody bezdechu sennego mogą być niejednoznaczne i niekiedy nie zależą od chorego. Do rozwoju choroby przyczyniają się krzywa przegroda nosowa i zwiotczenie mięśni podniebienia, ale może to być także styl życia pacjenta – otyłość, palenie papierosów i picie alkoholu. Jak przebiega leczenie bezdechu sennego?
Pomóc może właściwa diagnostyka pacjenta. Wymagane są specjalistyczne badania i obserwacja pacjenta w czasie snu. Przy wsparciu terapii niezbędne jest urządzenie CPAP, inaczej „proteza tlenowa”. Zwiększa to ciśnienie przy oddychaniu, przesuwa stan oddechu do właściwego poziomu. Pomoże również zabieg operacyjny, gdy przyczyną bezdechu sennego pozostaje skrzywienie przegrody nosowej.
Na stronach internetowych można znaleźć różne środki niwelujące chrapanie, lecz specjaliści odradzają stosowanie tych wyrobów medycznych, gdyż po prostu są one nieskuteczne, a w niektórych przypadkach mogą być szkodliwe z przyczyn alergicznych. Wskazania lekarzy zamiast nich proponują zmianę trybu życia i ograniczenie używek, by nie dopuścić do pojawienia się bezdechu sennego.