Jedną z bardziej nieprzyjemnych przypadłości są żylaki odbytu. Jeśli się pojawią, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, szczególnie, kiedy pojawiają się podczas dalekich podróży lub podczas wykonywania pracy siedzącej. Czasami ciężko jest szybko pozbyć się hemoroidów, ale można pozbyć się ich objawów.

Hemoroidy – przyczyny i zapobieganie

Przeważnie za tę dolegliwość odpowiedzialność ponosi nieodpowiedni tryb życia. Jadłospis, który nie zapewnia odpowiednich ilości protein, tłuszczy oraz węglowodanów, a w zamian jest źródłem dużych ilości cukru i przetworzonej żywności to najpopularniejsza przyczyna. Dodatkowo na pojawienie się hemoroidów ogromny wpływ może mieć siedzący tryb życia. Szczególnie ważne jest również to, żeby nie zaniedbywać aktywności fizycznej. Codzienna aktywność to nie tylko doskonałe dostarczenie tlenu do organizmu, codzienne spacery, jogging i każda dowolna forma ruchu mają korzystny wpływ na działanie całego organizmu. Po intensywnym wysiłku organizm wytwarza większą ilość tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za poprawę samopoczucia. Usprawnia się też trawienie, wszystko dzięki szybszej perystaltyce jelit.

Jak można zminimalizować dolegliwości chorobowe w podróży?

Każda dolegliwość związana z żylakami odbytu jest silniejsza podczas zajmowania pozycji siedzącej, zatem wyjeżdżając w dłuższą trasę warto zaplanować krótkie przerwy na zmianę pozycji lub rozprostowanie ciała oraz w miarę możliwości rozruszanie. Kolejnym sposobem na niwelowanie bólu, jest użycie dmuchanej poduszki. Warto też włożyć do torby odpowiednie środki przeciwbólowe. Idealnie sprawdzają się tu środki do stosowania miejscowego, takie jak maści albo czopki z propolisem. Istotną kwestią jest także odpowiednie przygotowanie się do podróży poprzez wzbogacenie diety o produkty bogate w błonnik. Podczas podróży najlepiej jeść lekkostrawne przekąski i koniecznie wodę mineralną lub herbatę ziołową albo owocową. Podróżując publicznymi środkami transportu trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie, zwłaszcza w ogólnodostępnych łazienkach. Pomocne może być spakowanie ręcznika i łagodnego preparatu do higieny intymnej.

Written by