Seniorzy często skarżą się na kłopoty, które dotykają ich w życiu codziennym. Najpoważniejszym kłopotem dla seniorów jest brak dawnej wytrzymałości ruchowej. Często, czują się oni przez to kłopotem dla swoich bliskich.
Jakie kroki należy podjąć, by życie seniora było lepsze?

Ograniczenia seniorów

Ograniczenia, z którymi zmagają się osoby starsze, bardzo utrudniają im codzienne życie.
Powstają one między innymi z tego, iż kondycja ruchowa seniorów z wiekiem coraz bardziej się pogarsza. Choć kilka lat wstecz, dobrze radzili sobie z domowymi obowiązkami, aktualnie mogą im one nastręczać wielu kłopotów. Trudniej jest im wejść po schodach bądź też przejść dłuższy odcinek drogi na piechotę. Przeważnie problemy pojawiają się nie tylko na zewnątrz, lecz nawet we własnym domu. Najpoważniejszą trudność potrafią sprawić najłatwiejsze czynności. Przygotowanie obiadu, wysprzątanie domu, kąpiel… dla osoby z ograniczeniami ruchowymi to duże wyzwanie. Ograniczenia ruchowe w znacznym stopniu oddziałują na życie psychiczne seniorów. Czują się oni samotni z własnymi kłopotami, wielokrotnie wstydzą się prosić rodziny o pomoc. Seniorów boli, że to, co niegdyś było dla nich powszedniością, obecnie jest trudnością nie do przeskoczenia.
Nie zawsze jednak ograniczenia wynikające z podeszłego wieku muszą tak bardzo ograniczać seniorów.
Na rynku obecnie dostępne są interesujące, usprawniające życie gadżety oraz urządzenia.

Łazienka przyjazna nestorowi

W poprawianiu jakości życia seniorów wesprą na pozór błahe akcesoria. Najczęstszym problemem seniorów jest samodzielne korzystanie z łazienki.
Wyjątkowo dobrym rozwiązaniem będzie siedzisko pod prysznic. Można je bez kłopotu zamontować właściwie pod każdym natryskiem. To również niewielki wydatek. Siedzisko pod prysznic jest tanie, tak samo jak jego montaż. Bez wątpienia natomiast ułatwi ono seniorom czynności związane z codzienną kąpielą.
Siedzisko pod prysznic to przede wszystkim wsparcie stawów oraz kręgosłupa. Dzięki niemu senior nie musi długo pozostawać w niewygodnej pozycji.
Seniorzy mają bowiem kłopot żeby przez dłuższy czas stać i to na śliskiej powierzchni.
Specjalne siedzenie można również zamontować w wannie.
Dodatkowym udogodnieniem będzie także wyposażenie łazienki seniora w specjalne uchwyty, które zapewnią mu bezproblemowe poruszanie się oraz podciąganie.

Written by