Wiele osób chciałoby kupić prywatny kawałek ziemi, najlepiej za miastem, z dala od codziennego zgiełku. Bywa, że po realizacji naszego marzenia, brakuje nam pomysłu w jaki sposób sensownie urządzić wolną przestrzeń.

Oryginalne sposoby na zabudowę pustej przestrzeni

Kwestię wykorzystania terenu działki należy stosownie obmyślić, by przychodzące nam do głowy koncepcje nie były w rezultacie kompletnie nietrafione i totalnie nielogiczne. Ideą, która przypadnie do gustu wielu osobom jest niewątpliwie zaopatrzenie działki w ogródek. Warto wziąć pod uwagę zarówno ogródek z kwiatami, jak i ogródek warzywny czy owocowy. Dla mieszczuchów smak własnoręcznie wyhodowanych produktów żywnościowych bywa z pewnością wyjątkowy a także naprawdę wspaniały. W przypadku, gdy dysponujemy własną działką, warto z tego mądrze skorzystać. Posadzenie słoneczników czy czosnku jest bardzo proste. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się porywającym aromatem, znacznie lepszym od tego typowego dla produktów kupionych w sklepie. Hodowla warzyw i owoców to godny rozważenia pomysł także w przypadku, gdy pragniemy odnaleźć nowe hobby – możliwe, że ogrodnictwo stanie się naszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeśli dysponujemy ogródkiem, to wiele korzyści przyniesie nam składzik na narzędzia. Bardzo łatwo zrobić go z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Z analogicznego surowca możemy wykonać również altankę, która będzie prezentować się stylowo. W ogrodowej altanie możemy spędzić uroczy czas z naszą rodziną bądź z kolegami czy koleżankami z pracy – każdy lubi mieć miejsce, w którym można zorganizować garden party. Zbudujmy altankę, a zabezpieczymy się przed zmienną pogodą – zyskamy skuteczną ochronę przed deszczem.

Prawne ramy budowy domu bez pozwolenia

Dobrym pomysłem może być także postawienie znajdującego się na terenie ogródka domu. Jeżeli nie przepadamy za traceniem czasu w urzędach, trzeba poczytać w sprawdzonych źródłach, w jakich przypadkach można budować domki bez pozwolenia. Typowy dom mieszkalny wiąże się niestety z koniecznością stoczenia batalii z urzędami w celu uzyskania zezwolenia. Osoby marzące o własnej altance czy szopie decydują się jednak najczęściej na taki rodzaj zabudowy, co pozwala na uniknięcie konieczności uzyskania zezwolenia na budowę. Domki bez pozwolenia wolno jednak stawiać wyłącznie w niektórych zapisanych w ustawach przypadkach uregulowanych stosownymi przepisami. Przede wszystkim nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Nie bagatelizujmy też regulacji stanowiącej, iż metraż domku może wynieść maksymalnie 35 m2. Zwróćmy też uwagę, że domki bez pozwolenia nie mogą być wznoszone na naszej działce bez żadnych ograniczeń co do ich ilości. Jeżeli bez zezwolenia postawimy więcej niż jeden domek na 500 m2, spotkają nas przykre konsekwencje, dlatego lepiej trzymać się ustalonych limitów.

Written by