Przygotuj dach na silny wiatr – o czym warto pamiętać?
Zaskakujące cechy pogodowe możemy zauważyć na każdym kroku. Skrajne temperatury, epizody ataków mrozu w maju czy słotny grudzień – do tego się już przyzwyczailiśmy. Coraz częściej w Polsce stykamy się z nadzwyczaj mocnymi atakami wiatrów. Niszczycielskie orkany sprokurowały nieprawdopodobne kłopoty licznym mieszkańcom kraju. Sporym problemem są spadające gałęzie, jednakże również nieodpowiednie dachy bywają częstą przyczyną szkód.
Kiedy nie powinieneś bać się huraganu!
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce są faktem kompletnie nowym, co sprawia, że następuje potrzeba dostosowania budynków między innymi przez specjalne zaprojektowanie dachu. Najlepiej dostosować typ zadaszenia do strefy wiatrowej określonej dla danego terenu. Aby zorientować się trochę bardziej w temacie, można śmiało poznać tzw. mapę podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem. Konieczna może być pomoc specjalisty, który wykona odpowiednie obliczenia. Pomóc może także doświadczenie wykonawcy, od którego będzie zależeć solidność przeprowadzenia prac montażowych dachu. Warto zastosować sprawdzone materiały, takie jakie ma w ofercie na przykład przedsiębiorstwo Creaton.
Najwięcej zależy od rodzaju poszycia
Kiedy siła wiatrów rośnie, potęguje się również prawdopodobieństwo zerwania pokrycia dachu. Wszak to jasne, że wiatr jest zjawiskiem niezależnym od nas i może zdemolować każdy dach, w przypadku gdy ekstremalnie powieje. Pojawiają się jednakże praktyki, które poprawiają bezpieczeństwo i warto je wykorzystać przy budowie porządnego dachu.
Pierwsza wskazówka mówi – cięższe jest lepsze. Od popularnej blachodachówki dużo lepsze są materiały ceramiczne i cementowe. Poza masą ważne jest to, że są one montowane na skosach pojedynczo. W trakcie podmuchów unoszą się, pozwalając na luźne ruchy powietrza. Wielkie kawałki blachodachówki zmontowane na sztywno z więźbą stwarzają ryzyko, że wiatr zerwie całe zadaszenie.