Osoby nieposiadające fachowej wiedzy nie rozróżniają specjalistycznych terminów, co bywa niedopuszczalne z punktu widzenia fachowców. Podobnie bywa ze słowami tkanina i dzianina. Z perspektywy kogoś, kto nie ma do czynienia z szyciem odzieży są to terminy o takim samym znaczeniu, chociaż z perspektywy miłośniczki szycia czy przedstawiciela przemysłu włókienniczego to odmienne materiały o różnych własnościach i przeznaczeniu. Czym różni się tkanina od dzianiny i dlaczego to istotna sprawa?

Jak powstają tkaniny i gdzie się je stosuje?

Tkaniną nazywamy wytwór przemysłu włókienniczego powstały w rezultacie przeplatania nici osnowy oraz ułożonych prostopadle do nich nici wątku. Dokonanie połączeni owych obu systemów nici zgodnie z ustalonym wzorcem nazywamy tkaniną. Parametry nitki osnowy połączonej z nicią wątku określa cechy danej tkaniny takie jak ścieralność, gramaturę, elastyczność, przepuszczalność i inne. W specyfikacjach tkanin zaprezentowane są takie właściwości jak sposób przeplatania układów osnowy i wątku, gramatura, wielkość wrobienia osnowy i wątku, grubość. Najczęściej stosowana tkanina jest wyrabiana z bawełny – to materiał, który jest uznawany za najprzyjemniejszy i najbardziej komfortowy. Bawełnę stosuje się podczas szycia bielizny i ubranek dziecięcych, choć przydatna bywa podczas szycia wielu innych rodzajów ubrań.

Kilka słów o dzianinie

Dzianina to także wyrób włókienniczy powstający drogą wyrabiania oczek, które są ze sobą wzajemnie złączone. Innymi słowy można przyrównać ten materiał do dowolnego wyrobu zrobionego na drutach. Słysząc to, możemy wyobrazić sobie grube połączenia włókien, które obecnie bywają jednak również bardzo delikatne, czasami nawet niezauważalne. Dzianina jest bardzo elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach, powstaje z jednej nici ręcznie bądź przy użyciu specjalnych maszyn. Dzianiny mogą być jednolite, zdobione wzorami, zdobione, fakturowane bądź z okrywą włókienną – każdy znajdzie coś dla siebie. Na uwagę zasługuje też dzianina single jersey, która znajduje liczne zastosowania w branży tekstylnej. Single jersey jest cienka, przewiewna i niezwykle delikatna, właśnie z tej przyczyny wybornie przydaje się podczas szycia ubrań takich jak bluzy, piżamy, sukienki, koszulki. Z uwagi na wymienione właściwości single jersey na dużą skalę wykorzystywana jest do szycia ubrań przeznaczonych dla dzieci.

Zastosowania tkanin i dzianin

Brak jest ściśle określonych zasad, które nakazywałyby wytwarzanie określonych wyrobów tekstylnych wyłącznie z dzianiny czy też tylko z tkaniny, ponieważ obie znajdują liczne zastosowania i mają unikalne zalety. Tkaniny zazwyczaj bywają trwalsze, mają dużo więcej wzorów i faktur. Dzianiny są natomiast dużo milsze w dotyku, rozciągliwe, dzięki czemu bywają bardziej przydatne w czasie produkcji opinającej odzieży, choć również narzut na kanapy czy fotele czy bielizny pościelowej. Specjaliści zajmujący się zawodowo branżą tekstylną potrafią wskazać różnice i doskonale wiedzą, czym różnią się te dwa materiały, aczkolwiek niefachowcy także bez trudu mogą nauczyć się tego rozróżnienia. Jeśli pragniemy znaleźć materiał pozwalający na własnoręczne stworzenie sukienki bądź czegokolwiek innego odzienia należy się namyślić, jakimi cechami ma się odznaczać zastosowana tkanina. W sklepie tekstylnym warto osobiście przekonać się jaki jest w dotyku, czy jest elastyczny, jaki gruby, czy zapewni ochronę przed słońcem itd. Dzięki takiemu prostemu badaniu bez najmniejszych trudności odszukamy odpowiadającą naszym potrzebom tkaninę bądź dzianinę. Jeżeli zupełnie nie wiemy co powinniśmy wybrać, to powinniśmy spytać o radę sprzedawcy, który powinien znać charakterystyki sprzedawanych produktów.

Written by