Niekiedy zdarza się, że posiadamy ziemię na wsi czy pod lasem, na przykład odziedziczoną w spadku – co można z nią zrobić?. Dobrze byłoby zbudować cztery zadaszone ściany i przyjeżdżać chociażby w sezonie na soboty i niedziele, jednak wiąże się to z sporym obciążeniem finansów. Niezłym pomysłem będzie zakup specjalnej budowli, jaką jest dom holenderski.

Prosty sposób na własne urlopowe plany

Możemy w nim robić wszystko to, co w zwykłym domu, a wymaga o wiele mniejszego zachodu. Trzeba jedynie wybrać najlepszy model, kupić i przywieźć na parcelę. Parę godzin i od ręki można zameldować się do własnej wakacyjnej siedziby. Z pewnością postawimy go w odległości wymagającej nie więcej niż pół godziny jazdy, dlatego da się jeździć tam co weekend.

Szybko i tanio

Postawienie solidnej nieruchomości wymaga co najmniej kilku miesięcy. Z wszystkimi niezbędnymi krokami kupno domku holenderskiego może potrwać maksymalnie kilka godzin, więc można go zacząć przed upływem doby. Gdy nie chcemy brać dużej pożyczki, korzystniej znaleźć wyjście alternatywne. Za nie więcej niż 30 proc. tej sumy zostaniemy właścicielami funkcjonalnej konstrukcji, którą zawsze można odsprzedać. Jeśli trafi się okazja zakupu domku z drugiej ręki, będzie on nas kosztował połowę ceny .

Koniec z biurokracją

By wybrać domki holenderskie, nie wymaga się specjalnych pozwoleń. Zawsze zabiera to dużo zdrowia i opóźnia moment wprowadzenia się do letniego lokum. Nie musimy też być posiadaczami działki, na której stanie domek. Wystarczy 21 dni, by stał on już zgodnie z prawem, choć do tego czasu wydział gospodarki przestrzennej może przesłać odmowę. Co prawda to zgoda na cztery miesiące – nawet gdyby trzeba było zabrać domek, zawsze da się to wykonać bez większych kłopotów.

Instalacje w komplecie

Domki holenderskie mają prąd i odprowadzenie ścieków. Mają ocieplenie, toteż można w nich spędzać również chłody. Należy tylko przemyśleć dokładnie co planujemy wobec domku.

Jak każde rozwiązanie, domki holenderskie mają swoje wady. Brak dźwiękoszczelności, słabsza termoizolacja, gorąco podczas upałów i częste korodowanie to słabsze strony tych pomieszczeń. Jednak domki holenderskie są tymczasowe, wiedząc o tym wcześniej, chętnie korzystamy z nich mimo różnych słabszych parametrów.

 

Written by