Jeśli powróciłeś do kraju po paru miesiącach pracy w innym miejscu na świecie, zapewne chcesz dowiedzieć się, jakim sposobem powinieneś dokonać rozliczenia z zagranicy. Naprawdę wielu z nas do dziś nie do końca rozumie, na czym tak naprawdę polega ten pozornie skomplikowany proces. Co na początek musimy o nim wiedzieć, aby nie popełnić błędów?

Rozliczenie podatku z zagranicy mają miejsce znacznie częściej niż jeszcze parę lat temu. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że z każdym kolejnym rokiem coraz łatwiej wyjechać nam z kraju – zwłaszcza w poszukiwaniu lepszych zarobków. Nawet jeśli zamierzamy kiedyś powrócić, możemy zaplanować wyjazd na pewien czas. A jednak nie wszyscy jesteśmy w pełni świadomi przebiegu procesu rozliczenia. Rzeczą, od której każdorazowo ono zależy, jest oczywiście miejsce pracy. Wszystko to będzie regulować wariant zatwierdzonej między danymi państwami umowy. Istotną kwestią jest też rezydencja podatkowa – jeżeli mamy polską, to właśnie tutaj dokonujemy rozliczenia. Taki warunek spełniamy, jeżeli żyjemy w Polsce nie mniej niż 183 dni w roku.

To, w jaki dokonamy rozliczenie podatku z zagranicy będzie zależeć przede wszystkim od wspomnianej wyżej zgody pomiędzy określonymi państwami. Jeżeli dotyczy nas umowa z odliczeniem proporcjonalnym, musimy rozliczyć się w swoim rodzinnym kraju (niezależnie czy w danym czasie odnotowaliśmy zarobki w Polsce). Zarobek z innego państwa jest opodatkowany w naszym kraju, chociaż od lokalnego podatku jest odliczany podatek spłacony wcześniej w kraju docelowym. Z kolei druga ewentualność – umowa z wyłączeniem z progresją – będzie dla nas oznaczała tyle, że wcale nie musimy wypełniać krajowego PIT-u, jeżeli nie odnotowaliśmy zarobków w Polsce.

Written by