Dach pokryty dachówką ceramiczną jest trwały, bezpieczny i energooszczędny. Kolejną zaletą jest forma samej dachówki, łącząca klasyczny wygląd oraz intrygujący profil. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele gatunków dachówki, dlatego warto się z nimi zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Pomoże to najlepszej dachówki.

Dachówka ceramiczna – w jaki sposób wybrać tę odpowiednią?

Dachówka ceramiczna to materiał, który dzieli się na kilka odmian, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy, a także mnóstwo różnych barw i rozmiarów. Z tego względu dachy różnych zabudowań bardzo rzadko są identyczne.

Odmiana mnich mniszka to najbardziej popularna z odmian. Wyróżnia się nierównomiernym, podłużnym kształtem i składa z dwóch oddzielnych części

Dachówka ceramiczna w typie karpiówki ma najdłuższą historię z obecnych na rynku modeli lecz mimo wszystko cały czas cieszy się wyjątkową popularnością i podobnie do poprzedniej często można ją dostrzec na dachach domów. Na uwagę zasługują wyjątkowe ostre i proste krawędzie, a także owalne zakończenia. Dachówka ta ma klasyczny kształt oraz jest podłużna, a jej powierzchnia ma gładką lub delikatnie żłobkowaną fakturę. Ten typ pokrycia dachu jest niezwykle plastyczny, a dzięki temu niezwykle uniwersalny. Taką dachówkę można układać na dachu dwoma odmiennymi sposobami: w łuskę albo w koronkę.

Kolejna z odmian ma ciekawy profil, przypominający literę S, to dachówka ceramiczna holenderka – model o wielu zaletach. Jej zaletą jest funkcjonalność – doskonale uszczelnia dach, a do tego pomaga w odprowadzaniu wody. Jej kształt umożliwia układanie na wiele sposobów.

Dachówka ceramiczna z zakładkami istnieje w różnych odmianach i zawsze ma przy górnej lub bocznej krawędzi niespotykane w innych modelach i łatwe do rozpoznania wybrzuszenia, które w trakcie układania dachówki nachodzą na siebie. Z ich pomocą możliwe jest, aby bez większych problemów ułożyć ją na dachu warstwami. Ten rodzaj dachówki są wykorzystywane także do wypełniania wszystkich połączeń na dachu.

Dachówka ceramiczna określana jako marsylka to także jedna z odmian dachówki zakładkowej, lecz jest modelem z dwoma wyżłobieniami, dlatego nie da się pomylić jej z innymi rodzajami dachówek.

Written by