Los produkuje różne historie. Niestety, zajdzie potrzeba skorzystania z konsultacji u prawnika, a czasami nawet wkroczenia na ścieżkę sądową. Nikt raczej nie cieszy się z konieczności wkroczenia do sali rozpraw, ale bywa, że okoliczności zmuszają nas do radykalnych rozwiązań.

Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy brakuje Ci środków, aby udać się do kancelarii adwokackiej. Takie wizyty nie muszą być dostępne na każdą kieszeń i brak pieniędzy może być przeszkodą nie do pokonania, aby rozwiązać jakiś konflikt. Od początku roku 2016 mamy do czynienia z pewną procedurą, prowadzące do uzyskania konsultacji z adwokatem z zerową opłatą za poradę.

Jak dotrzeć do takiej pomocy?

Nową jakość przyniosła ustawa z 5 sierpnia 2015 r., na mocy której instytucje samorządowe decydują się stworzyć zaplecze organizacyjne radcom prawnym i adwokatom, czasem także aplikantom, do świadczenia bezpłatnych porad prawnych. Do dziś mamy w kraju grubo ponad 1000 takich miejsc, czyli są one już w każdym powiecie. To nic trudnego – można wpisać w okno wyszukiwarki frazę adwokat Kraków i otrzymujemy pewne informacje na poszukiwany temat.

Dla kogo bezpłatne porady prawne

Nie wystarczy mieć małych dochodów, by móc korzystać z porad społecznych. Usługi te przeznaczone są dla osób, którym rok wcześniej udzielono zasiłku socjalnego. Na tę formę pomocy mogą liczyć również posiadacze karty dużej rodziny oraz weterani. Twórcy przepisów pamiętali także o osobach zagrożonych lub poszkodowanych w katastrofie naturalnej, ofiarach katastrof, poszkodowanych w klęsce żywiołowej bądź awarii technicznej.

Nie da się również przeprowadzić porady we wszystkich sprawach – wśród objętych pomocą są sprawy spadkowe, ale nie mogą one podlegać prawu gospodarczemu, dewizowemu, celnemu i handlowemu.

Czego może dotyczyć wsparcie?

Przy pierwszej wizycie możesz liczyć na wyczerpujący opis statusu prawnego na obecną chwilę, dzięki czemu dowiesz się, na czym stoisz. Jeśli proces jest na etapie wstępnym, prawnik jest zobowiązany pomóc ci w przygotowaniu pism procesowych. Ustawa o darmowym poradnictwie prawnym stwarza także możliwość zwolnienia od kosztów sądowych lub związanych z przydzieleniem prawnika.

Podsumowując – darmowe konsultacje prawnika należą się, zanim sprawa trafi przed oblicze sądu. Dowiedz się, czy jesteś w grupie docelowej, gdy jesteś w niewesołym położeniu, by adwokat Kraków, Poznań czy Wrocław – mógł przyjść ci z pomocą, zwłaszcza gdy cię na nią nie stać.

Written by